RSS feed for AbeeChua

AbeeChua has logged 54 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Marshall

Marshall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Home Sweet Hell

Home Sweet Hell

2015
×
★½
Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Life in Flight

Life in Flight

2008
×
Edit this entry  
23
Purple Violets

Purple Violets

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Strong

Jack Strong

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Switch

The Switch

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Vanity Fair: Killers Kill, Dead Men Die

Vanity Fair: Killers Kill, Dead Men Die

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Alamo

The Alamo

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Big Stone Gap

Big Stone Gap

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evening

Evening

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Colette

Colette

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
A Kind of Murder

A Kind of Murder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Running with Scissors

Running with Scissors

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Let's Kill Ward's Wife

Let's Kill Ward's Wife

2014
×
★★
Edit this entry  
08
The Hollow Point

The Hollow Point

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
LEGO DC Super Heroes - Aquaman: Rage Of Atlantis

LEGO DC Super Heroes - Aquaman: Rage Of Atlantis

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Space Station 76

Space Station 76

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ledge

The Ledge

2011
×
★½
Edit this entry