RSS feed for AbeeChua

AbeeChua has logged 48 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Dead End

The Dead End

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Four 3

The Four 3

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Four

The Four

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jack Strong

Jack Strong

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Liquidator

The Liquidator

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best Laid Plans

Best Laid Plans

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★
Edit this entry  
17
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry