RSS feed for AbeeChua
  • Big Bang Made - The Movie

    Big Bang Made - The Movie

    ★★★★½

    So entertaining. Our big brother TOP is really really entertaining in this. Perfect blend of the album, the stages, the staffs, VIPs and the 5 boys. I was constantly entertained by them. You can totally tell that they have spent so much time with each other for the past 14 years. 

    It’s amazing to watch! 

    PS: pant-less TOP is totally surprising. The fact that he just walked out of the shower without putting on his pants lmao.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    Smart way of making people nervous by filming inside the room etc. However, there were quite a few plot holes that is bugging long after the movie which made my enjoyment of the movie decrease as time goes by.

    Elizabeth Moss was crazy good however. Just watching her send shiver down my spine.

  • Tazza: The Hidden Card

    Tazza: The Hidden Card

    ★★★★

    If this is considered as Mediocre compared to its predecessor, then I seriously need to watch the original Tazza.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    A really refreshing take on social inequality. The use of claustrophobia and wide shots made the movie endearing.

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    A magnificent visual cinema achievement. Captured the realism of war and humanity. The actors delivered almost pitch-perfect performances. 

    In the end, a truly-deserving best picture nomination. If it ended up winning, it will be deserving as well but story-wise, more could’ve been done. 

    A lot of moments that are clearly there to try to pull at your heartstrings and just takes a bit away from the genuine script.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    You got robbed by the Academy, but I can still give you my money.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Wonderful movie with certain flaws. The humour was on point, the ending was clear since the beginning and they didn’t really take risks. But the movie was full of heart. Would recommend.

  • A Guide to Recognizing Your Saints

    A Guide to Recognizing Your Saints

    ★★★★

    A very good debut movie for the director. And wow the acting was on point across the board. Shia and Channing were really great in this movie!

  • Arctic Dogs

    Arctic Dogs

    Why did you even exist? It is so bad that there are times where the voice and the animation did not even match up.

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★½

    It was alright.  Nothing groundbreaking. The movie’s biggest problem for me was Henry Golding. His character was everywhere and his performance was sub-par. Just a super obvious weakest link that is annoying.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Heartbreaking yet entertaining. 

    I very real portrayal of a very sad family situation.

  • Spies in Disguise

    Spies in Disguise

    ★★★★

    This was a genuine fun family film. There were some dirty humor but it was pretty much all the usual we expect to find in animations nowadays. 

    Surprisingly pigeons are quite entertaining. Tom Holland and Will Smith made quite the duo with the added flavour of Karen Gillan and Ben Mendelsohn, voila an entertaining cartoon.