RSS feed for Abel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Catacombe

Catacombe

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Man Who Stole Banksy

The Man Who Stole Banksy

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Reinventing Marvin

Reinventing Marvin

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
To Stay Alive: A Method

To Stay Alive: A Method

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Cobain

Cobain

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wild Amsterdam

Wild Amsterdam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gringo

Gringo

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry