RSS feed for Abel

Abel has logged 124 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Insult

The Insult

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prince

Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vele hemels boven de zevende

Vele hemels boven de zevende

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cool Kids Don't Cry

Cool Kids Don't Cry

2012
×
Edit this entry  
25
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Deminer

The Deminer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Other Side of Everything

The Other Side of Everything

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Just to Be Sure

Just to Be Sure

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
15
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Desert Bride

The Desert Bride

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Abeltje

Abeltje

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Wallay

Wallay

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Königin von Niendorf

Königin von Niendorf

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Next Door Spy

Next Door Spy

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Dummie the Mummy and the tomb of Achnetoet

Dummie the Mummy and the tomb of Achnetoet

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Amelie Rennt

Amelie Rennt

2017
×
★★
Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Experiment

The Experiment

2010
×
★★★
Edit this entry