RSS feed for Abel

Abel has logged 165 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hemel

Hemel

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Red Joan

Red Joan

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Border

Border

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Love Is All

Love Is All

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Silence of Others

The Silence of Others

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Be a Dick About It

Don't Be a Dick About It

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Brothers

Brothers

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Each and Every Moment

Each and Every Moment

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Orange Fever

Orange Fever

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Girl

Girl

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alicia

Alicia

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★½
Edit this entry  
30
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Loro

Loro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
No One in the City

No One in the City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Catacombe

Catacombe

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Man Who Stole Banksy

The Man Who Stole Banksy

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★½
Edit this entry