RSS feed for Abel
  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★★

    Uhm

  • Shame

    Shame

    ★★★★½

    1st of 2019. Not a bad way to start.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    This film is just what I needed

  • The Wild Boys

    The Wild Boys

    ★★★★

    WILD

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★★

    Margot Robbie is on 🔥& the soundtrack is amazing

  • Black Mirror: Metalhead

    Black Mirror: Metalhead

    ★★★★★

    HO LY SHIT

  • Wonder Wheel

    Wonder Wheel

    ★★½

    ...

  • Faces Places

    Faces Places

    ★★★★½

    Mr. Godard, how could you not open the door for Agnès Varda?!?!

  • A Single Man

    A Single Man

    ★★★★★

    a perfect film

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    INTENSE INTENSE INTENSE and a PERFORMANCE by ROBERT PATTINSON

  • Faces Places

    Faces Places

    ★★★★½

    One of the sweetest, most genuine films you'll see this year - or ever

  • The Desert Bride

    The Desert Bride

    ★★★

    😴