RSS feed for abby

abby has logged 41 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Honeymoon in Vegas

Honeymoon in Vegas

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
last night i dreamt that somebody loved me

last night i dreamt that somebody loved me

2020
×
Edit this entry  
16
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Read It and Weep

Read It and Weep

2006
×
★½
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry & Meghan: A Royal Romance

Harry & Meghan: A Royal Romance

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sarah's Key

Sarah's Key

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry