Sort by

abner has logged 534 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monica and Friends: Bonds

Monica and Friends: Bonds

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Encounter

Encounter

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Gracinha

Gracinha

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★
Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry