RSS feed for Zara
  • Onward

    Onward

    ★★★½

    Movies can be a form of escapism, Taking the viewer to a fantasy place where anything can happen. However, it takes a truly special movie to make you feel like anything can happen in reality too. Onward is a bouncy set of main and side quests that culminates in a very important message, that magic can exist and adventure can happen as long as you are willing to take a risk. The movie beautifully illustrates how difficult it can be…

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★½

    It was honestly more impactful to watch the real Megyn Kelly watch this movie and react to it. The film seemed to be very wary of offending anyone.... and it is a film about Fox News.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "I think you will find someone and you will love them and you will live and die for them, because that is your way....and I will watch"

    It took me awhile to think through all the things I loved about this adaptation of Little Women and I have decided it comes down to two major qualities.

    The first is that I simply have never seen a movie that is so truly feminine, made by women about women. The movie celebrates…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    “A movie about heterosexual white people breaking up? Who asked for this?”


    My roommate is not wrong, it is only slightly less vanilla than heterosexual white people falling in love on film. However, I think the merits of marriage story lie in the painful exposure of all the real specifics that come with divorce. As a child of divorce (COD), I know what it’s like to visit multiple lawyers offices, watch extended families try to act natural or travel between…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    I have always found it interesting that Bong Joon-Ho’s films do not follow a classic “genre” format. They can be thrillers, action, horror,
    comedy and slice-of-life all at once. Now I realize that he does have a preferred genre, class and mobility. Parasite is the pinnacle of this genre. The stairway is the enduring motif throughout the film. There is an upstairs and a downstairs, a house on a hill and a semi- basement, people who look down and people…

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    We are living in a time of unprecedented peace and films like 1917 show us the harsh human truth that when it comes down to war, men give everything for a cause they may not fully comprehend. When the viewer must follow in every footstep of two WW1 soldiers, with the same level of awareness that they had, I think it gives us the briefest glimpse into the experiences of our forefathers. Go watch this movie, and remember to breathe.

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★★

    This is a story of the true modern family, completely disjointed and all over the world but believing their foundation is intact as long as their matriarch remains unchanged. This old woman represents home,stability and identity to all these people who went off in search of a “better life”. So obviously they completely lose their damn minds when they find out she is sick. I love how this woman is just trying to live her life and has no idea…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    Heil Taika!

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I remember being half way through this movie, the first of many times I saw it in theaters, and being so grateful that I had lived long enough to see something like this glorious thing come into the world. An absolute masterpiece from the minds that brought us 21 Jump Street. It turns out that literally anyone can wear the mask.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    I hate to admit this but I have never been an outspoken champion of representation in film. I have always preferred a movie to be good, even at the expense of being politically correct. First all Asian cast in 25 years is an impressive achievement but I was not going to let it off the hook just because every Asian actor in Hollywood showed up (other than Jackie Chan. Sigh)
    This movie was not just a wonderful breath of freshofftheboat…

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    To love Love so much that you avoid actually implicating yourself. What a concept.
    The one thing I look for in movies, of any genre, that make them objectively good: An examination of a human truth.  While this movie had its share of inconsistencies and face-palm teen drama, it reached out and touched that part of my heart that keeps true love at a distance for fear of what it would mean to lose it. I lifted myself off that couch feeling brave and wondering what implications could come from sending letters to all the boys I’ve loved before.

  • Steel Magnolias

    Steel Magnolias

    ★★★★½

    Talk about a bechdel buster! Every one of these women is phenomenal in their roles and each gave me hope for a the future. A future in which I, a woman, choose my destiny and live with the consequence of loving the life I chose.