Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stepsister from Planet Weird

Stepsister from Planet Weird

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
14
Superflat Monogram

Superflat Monogram

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lo mejor de Teresa

Lo mejor de Teresa

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pocket

Pocket

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Company

Company

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
24
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry