abram has logged 366 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Project X

Project X

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Project X

Project X

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Four Women

Four Women

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Skins

Skins

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Il Bidone

Il Bidone

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Legion

Legion

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Nine

Nine

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Absurda

Absurda

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Demon House

Demon House

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brothers

Brothers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry