RSS feed for Devon

Devon has rated 23 films released in the 1970s.

  • F for Fake

    ★★★★½

  • The Deer Hunter

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Ilsa: She Wolf of the SS

    ★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • Pumping Iron

    ★★★★½

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★