RSS feed for Alexander
  • The Invisible Man

  • HADES

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • 1917

  • The Irishman

  • Knives Out

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

  • Ad Astra

  • Midsommar

    ★★★★½

  • The Traitor

    ★★★½

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Lighthouse

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • We Are Little Zombies

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Jam

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Hard-Core

    ★★★★

  • Sea

    ★★★★½

  • Dare to Stop Us

    ★★★

  • Killing

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★★

  • Suspiria

  • The Favourite

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

  • Penguin Highway

    ★★★★½

  • Room Laundering

    ★★★

  • Sicario: Day of the Soldado

  • We Are

    ★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Inuyashiki

    ★★★½

  • Thunder Road

  • Ready Player One

  • A Quiet Place

  • River's Edge

    ★★★★½

  • Red Sparrow

    ★★½

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★

  • Bamy

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Searching

  • Metalhead

    ★★½

  • Black Mirror: Metalhead

    ★★½

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • Black Mirror: Arkangel

    ★★★★

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★★

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★

  • Bright

  • Hanagatami

    ★★★½

  • Love and Wolbachia

    ★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★★

  • Tremble All You Want

    ★★★★

  • Journeyman

  • Thor: Ragnarok

  • Outrage Coda

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★