RSS feed for Alexander

Alexander has logged 117 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Metalhead

Metalhead

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Death Walks on High Heels

Death Walks on High Heels

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★
Edit this entry  
11
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
Edit this entry  
29
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Mad World

Mad World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Edit this entry  
06
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Edit this entry  
03
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★
Edit this entry