RSS feed for Alexander

Alexander has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Laurin

Laurin

1989
×
Edit this entry  
28
Journeyman

Journeyman

2017
×
Edit this entry  
11
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
08
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
Edit this entry  
06
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
Edit this entry  
06
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
Edit this entry  
07
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
Edit this entry  
03
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
Edit this entry  
23
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sea

Sea

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Killing

Killing

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Room Laundering

Room Laundering

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Hard-Core

Hard-Core

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inuyashiki

Inuyashiki

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dare to Stop Us

Dare to Stop Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Jam

Jam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scum

Scum

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry