• Gran Torino

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Batman: Gotham Knight

    ★★

  • The Incredible Hulk

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★

  • The Chaser

    ★★★★★

  • I Am Legend

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ½

  • The Pursuit of Happyness

    ★★★

  • The Prestige

    ★★★

  • The Departed

    ★½

  • The Fountain

    ★½

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

  • Thank You for Smoking

    ★★★★

  • The Terminal

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

  • Road to Perdition

    ★★★★★

  • The Pianist

    ½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • The Others

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ½

  • Hannibal

    ★★

  • Cast Away

    ★★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★½

  • Gladiator

    ½

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★½

  • American Beauty

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ½

  • The Matrix

    ½

  • What Dreams May Come

    ½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • As Good as It Gets

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★½

  • Titanic

    ★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★½

  • Jumanji

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★

  • The Usual Suspects

    ★★½

  • Dumb and Dumber

    ½

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★½

  • Schindler's List

    ★½

  • Scent of a Woman

    ★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★

  • Cape Fear

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • GoodFellas

    ½

  • Batman

    ★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★½

  • Terms of Endearment

    ★★

  • Return of the Jedi

    ★½

  • Blade Runner

    ½

  • Raging Bull

    ★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★

  • Taxi Driver

    ★★

  • Barry Lyndon

    ★★★