RSS feed for Alec
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
2046

2046

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Spelling the Dream

Spelling the Dream

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Edit this entry  
01
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midway

Midway

2019
×
★★
Edit this entry  
31
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Capone

Capone

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fare

The Fare

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Images

Images

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★
Edit this entry  
20
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★
Edit this entry  
13
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
½
Edit this entry  
12
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Edit this entry  
29
Sinbad: Legend of the Seven Seas

Sinbad: Legend of the Seven Seas

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Bananas

Bananas

1971
×
★★
Edit this entry  
29
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Edit this entry