RSS feed for Alec

Alec has logged 21 entries for films released in the 1930s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Edit this entry  
19
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★
Edit this entry  
12
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Edit this entry  
31
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Edit this entry  
01
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Edit this entry  
24
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
03
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★½
Edit this entry  
27
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry