RSS feed for Alec

Alec has logged 19 entries for films released in the 1940s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Edit this entry  
18
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Edit this entry  
17
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Edit this entry  
29
Air Force

Air Force

1943
×
★★★
Edit this entry  
08
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★½
Edit this entry  
04
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry