RSS feed for Alec

Alec has logged 34 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
02
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★
Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
29
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
10
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
04
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry