RSS feed for Alec

Alec has logged 179 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★½
Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★
Edit this entry  
11
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★½
Edit this entry  
09
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★½
Edit this entry  
24
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★½
Edit this entry  
10
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★★½
Edit this entry  
10
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★½
Edit this entry  
12
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
06
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★½
Edit this entry  
27
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
05
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Roar

Roar

1981
×
★★★
Edit this entry  
29
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry