RSS feed for Alec

Alec has logged 205 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★
Edit this entry  
06
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★
Edit this entry  
03
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★½
Edit this entry  
25
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Edit this entry  
16
8MM

8MM

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Captain Ron

Captain Ron

1992
×
★★
Edit this entry  
26
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Edit this entry  
30
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
Cube

Cube

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★
Edit this entry  
29
Casper

Casper

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★½
Edit this entry  
14
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★½
Edit this entry  
17
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★★½
Edit this entry  
04
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★½
Edit this entry  
11
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Payback

Payback

1999
×
★★½
Edit this entry  
22
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Relic

The Relic

1997
×
★★
Edit this entry  
28
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
Edit this entry  
19
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★
Edit this entry  
16
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry