RSS feed for Alec

Alec has logged 1,252 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Serenity

Serenity

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Generation Iron 3

Generation Iron 3

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Edit this entry  
16
Playing Hard

Playing Hard

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Edit this entry  
11
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
★½
Edit this entry  
05
The Jurassic Games

The Jurassic Games

2018
×
Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chef Flynn

Chef Flynn

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Knuckleball

Knuckleball

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It

The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It

2010
×
½
Edit this entry  
24
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Edit this entry  
24
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Breaking In

Breaking In

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Edit this entry  
04
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
½
Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Edit this entry