RSS feed for Alec

Alec has logged 26 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★
Edit this entry  
20
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★½
Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Compliance

Compliance

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Edit this entry