RSS feed for Alec

Alec has logged 291 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★½
Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
10
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Edit this entry  
07
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Leisure Class

The Leisure Class

2015
×
★½
Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry