RSS feed for Alec

Alec has logged 41 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★
Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Point Break

Point Break

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sharknado 4: The 4th Awakens

Sharknado 4: The 4th Awakens

2016
×
½
Edit this entry  
06
Sweet Home

Sweet Home

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
They're Watching

They're Watching

2016
×
Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
05
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★
Edit this entry  
05
Big Game

Big Game

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★
Edit this entry  
01
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Edit this entry  
01
Body

Body

2015
×
★★½
Edit this entry