RSS feed for Alec

Alec has logged 41 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Edit this entry  
28
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★½
Edit this entry  
26
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Edit this entry  
17
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kidnapped

Kidnapped

2010
×
★★
Edit this entry  
14
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Edit this entry  
13
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Battery

The Battery

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Cub

Cub

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Pulse

Pulse

2001
×
★★½
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
Edit this entry  
09
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tournament

The Tournament

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tetro

Tetro

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Rite

The Rite

2011
×
★★
Edit this entry  
04
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry