RSS feed for Alec

Alec has logged 338 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Edit this entry  
13
Captain Ron

Captain Ron

1992
×
★★
Edit this entry  
12
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
17
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Footloose

Footloose

2011
×
★½
Edit this entry  
11
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
½
Edit this entry  
11
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
½
Edit this entry  
09
Shopgirl

Shopgirl

2005
×
★★★½
Edit this entry