RSS feed for Alec

Alec has logged 270 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Edit this entry  
29
Escape from Planet Earth

Escape from Planet Earth

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
F.R.E.D.I.

F.R.E.D.I.

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Killers

Killers

2010
×
★★
Edit this entry  
11
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★½
Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★½
Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★
Edit this entry  
09
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★½
Edit this entry  
06
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Gotti

Gotti

2018
×
½
Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Bodied

Bodied

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
★½
Edit this entry  
07
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

2009
×
★★
Edit this entry  
04
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ronnie Coleman: The King

Ronnie Coleman: The King

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
Happy Family

Happy Family

2017
×
★★
Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Boss

The Boss

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Gnome Alone

Gnome Alone

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Absentia

Absentia

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry