RSS feed for Alec

Alec has logged 275 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Fido

Fido

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dog Days

Dog Days

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
★★
Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Edit this entry  
12
Killers

Killers

2010
×
★★
Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Edit this entry  
03
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★
Edit this entry  
30
Step Up

Step Up

2006
×
Edit this entry  
19
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Edit this entry  
16
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★½
Edit this entry  
08
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★
Edit this entry  
04
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Run, Fatboy, Run

Run, Fatboy, Run

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Footloose

Footloose

2011
×
★½
Edit this entry  
11
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
½
Edit this entry  
11
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Shopgirl

Shopgirl

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Edit this entry  
23
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★
Edit this entry  
01
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry