Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Damage

Damage

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Scarecrow

Scarecrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
No End

No End

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Edit this entry  
31
The Scar

The Scar

1976
×
★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
15
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The White Sun of the Desert

The White Sun of the Desert

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lover

The Lover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
24 City

24 City

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Brother 2

Brother 2

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brother

Brother

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Closeness

Closeness

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Phenomenon

The Phenomenon

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry