academoiselle has logged 130 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carnival Night

Carnival Night

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Senso

Senso

1954
×
★★★
Edit this entry  
06
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
Two Irenes

Two Irenes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Deep Water

Deep Water

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★½
Edit this entry  
25
Screwdriver

Screwdriver

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Poem

Poem

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sylvia

Sylvia

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Graduation

The Graduation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mandala

Mandala

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Moka

Moka

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Emelie

Emelie

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Boss of It All

The Boss of It All

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Trap

The Trap

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
★★★½
Edit this entry