academoiselle has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ear

The Ear

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
Head Count

Head Count

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Illumination

Illumination

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tomcat

Tomcat

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ma mère

Ma mère

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Edit this entry  
19
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Images

Images

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Coma

Coma

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
An Unfinished Piece for Player Piano

An Unfinished Piece for Player Piano

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tread

Tread

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Girls Always Happy

Girls Always Happy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry