RSS feed for academoiselle

academoiselle has logged 15 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gabrielle

Gabrielle

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry