Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★½
Edit this entry  
14
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★
Edit this entry  
08
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spelling the Dream

Spelling the Dream

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Torment

Torment

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
$

$

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Neruda

Neruda

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Derrida

Derrida

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Borderless

Borderless

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Brink

The Brink

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spit Earth: Who is Jordan Wolfson?

Spit Earth: Who is Jordan Wolfson?

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Troubled Water

Troubled Water

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Planet of the Humans

Planet of the Humans

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Edit this entry  
01
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
Arrhythmia

Arrhythmia

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Doll's House

A Doll's House

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Edit this entry  
10
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry