RSS feed for academoiselle
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Edit this entry  
24
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gemini

Gemini

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fool

The Fool

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Major

The Major

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★½
Edit this entry  
12
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Worlds of Ursula K. Le Guin

Worlds of Ursula K. Le Guin

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Transsiberian

Transsiberian

2008
×
★★
Edit this entry  
27
The Charmer

The Charmer

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★½
Edit this entry  
18
Pity

Pity

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
No Date, No Signature

No Date, No Signature

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gamer

Gamer

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry