academoiselle has logged 80 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Walking the Streets of Moscow

Walking the Streets of Moscow

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lady J

Lady J

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
An Unfinished Piece for Player Piano

An Unfinished Piece for Player Piano

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Girls Always Happy

Girls Always Happy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Vera

Little Vera

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
$

$

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Arrhythmia

Arrhythmia

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry