Andrea has logged 616 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
28
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★½
Edit this entry  
27
While We're Young

While We're Young

2014
×
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
26
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
24
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
22
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
20
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
Edit this entry  
18
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blade II

Blade II

2002
×
Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
Edit this entry  
17
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
11
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
09
Body Double

Body Double

1984
×
Edit this entry  
09
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Edit this entry  
08
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
06
Darkman

Darkman

1990
×
Edit this entry  
04
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Ghost World

Ghost World

2001
×
Edit this entry