RSS feed for acalhoun

acalhoun has logged 73 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Blame!

Blame!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunrise

Sunrise

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tucker and Dale vs Evil

Tucker and Dale vs Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fatima

Fatima

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Player

The Player

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
One False Move

One False Move

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
SPL 2: A Time for Consequences

SPL 2: A Time for Consequences

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dinotasia

Dinotasia

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyewitness

Eyewitness

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Salt and Fire

Salt and Fire

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry