Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
Edit this entry  
25
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★
Edit this entry  
21
A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bontok, Rapeless

Bontok, Rapeless

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sister Stella L.

Sister Stella L.

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Praybeyt Benjamin

Praybeyt Benjamin

2011
×
Edit this entry  
02
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Asadas!

The Asadas!

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Gentle Breeze in the Village

A Gentle Breeze in the Village

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
The Devils

The Devils

1971
×
½
Edit this entry  
15
August in the Water

August in the Water

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★
Edit this entry  
13
My Secret Cache

My Secret Cache

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Viy

Viy

1967
×
Edit this entry  
12
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★½
Edit this entry  
12
Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
L'Argent

L'Argent

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
One-Tenth of a Millimeter Apart

One-Tenth of a Millimeter Apart

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ode To My Father

Ode To My Father

2014
×
Edit this entry  
04
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★
Edit this entry  
22
Kids

Kids

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Here Now

Here Now

2015
×
Edit this entry  
13
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
Edit this entry  
13
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Survival Family

Survival Family

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
½
Edit this entry  
08
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bijou

Bijou

1972
×
Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★½
Edit this entry  
06
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★
Edit this entry  
04
Fresh

Fresh

2022
×
Edit this entry  
04
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★½
Edit this entry