Sort by

xav has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Edit this entry  
24
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
ML

ML

2018
×
½
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
13
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Edit this entry  
05
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
The Flu

The Flu

2013
×
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Edit this entry  
20
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bridge Partner

The Bridge Partner

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Plumber

The Plumber

2020
×
Edit this entry  
14
The Jester

The Jester

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bukas Na Lang Sapagka’t Gabi Na

Bukas Na Lang Sapagka’t Gabi Na

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
½
Edit this entry  
28
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry