Sort by

Acez has logged 83 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Better Than Something: Jay Reatard

Better Than Something: Jay Reatard

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Here Comes the Devil

Here Comes the Devil

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Cheese Head

Cheese Head

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
Ape

Ape

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Brutal Relax

Brutal Relax

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Frank

Frank

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Edit this entry  
14
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
The Last Film

The Last Film

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Eveready Harton in Buried Treasure

Eveready Harton in Buried Treasure

1929
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stella: Live in Boston

Stella: Live in Boston

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Family

The Family

2013
×
Edit this entry  
05
Devil's Due

Devil's Due

2014
×
Edit this entry  
04
Blended

Blended

2014
×
★½
Edit this entry  
02
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Baxter

The Baxter

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Edit this entry  
01
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Sir Drone

Sir Drone

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry