Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Goyokin

Goyokin

1969
×
★★★
Edit this entry  
06
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
06
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Edit this entry  
01
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★
Edit this entry  
15
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★
Edit this entry  
08
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Hidden Blade

The Hidden Blade

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Abraham's Valley

Abraham's Valley

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
15
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Edit this entry  
29
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★★
Edit this entry