Adele 🪓 has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lake Bodom

Lake Bodom

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★½
Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★
Edit this entry  
26
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deviant Love

Deviant Love

2019
×
Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Sign

The Seventh Sign

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry