RSS feed for Alex

Alex has logged 130 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Andy Colby's Incredible Adventure

Andy Colby's Incredible Adventure

1988
×
★★½
Edit this entry  
25
Pin

Pin

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Speak of the Devil

Speak of the Devil

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★½
Edit this entry  
03
Dr. Jekyll and Ms. Hyde

Dr. Jekyll and Ms. Hyde

1995
×
★★½
Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Emmanuelle 6

Emmanuelle 6

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Parents

Parents

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
1922

1922

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★½
Edit this entry  
05
The Bad Bunch

The Bad Bunch

1973
×
★★½
Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Mute

Mute

2018
×
★★★
Edit this entry