ACritic has logged 343 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: The Edge of Destruction

Doctor Who: The Edge of Destruction

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mickey and the Beanstalk

Mickey and the Beanstalk

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles - Attack of the Jedi

LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles - Attack of the Jedi

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles - Menace of the Sith

LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles - Menace of the Sith

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: An Unearthly Child

Doctor Who: An Unearthly Child

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles - The Phantom Clone

LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles - The Phantom Clone

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
LEGO Star Wars: The Empire Strikes Out

LEGO Star Wars: The Empire Strikes Out

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
LEGO Star Wars: The Padawan Menace

LEGO Star Wars: The Padawan Menace

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trailer Park Boys - Live in F**kin' Dublin

Trailer Park Boys - Live in F**kin' Dublin

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
LEGO Star Wars: Bombad Bounty

LEGO Star Wars: Bombad Bounty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2

LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry