Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gwilliam's Tips For Turning Tricks Into Treats

Gwilliam's Tips For Turning Tricks Into Treats

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Gwilliam

Gwilliam

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Rider in the House of Vampires

Death Rider in the House of Vampires

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Accepted

Accepted

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diner

Diner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry