Brother Smeef has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Road House

Road House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic School

Jurassic School

2017
×
½
Read the review Edit this entry