Brother Smeef has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry